Gabiony - rady a otázky

Jaká je specifikace drátu na gabionové síti?

Gabion je vyroben z měkkého žíhaného ocelového drátu (pr.3,8 mm), který je následně povrchově ošetřen pro zvýšení životnosti pozinkováním nebo ochrannou vrstvou Galfan ( 95% zinek, 5 % hliník), nebo k dekorativním účelům je poplastován extrudovaným plastem. Dlouhodou životnost a odolnost proti korozi a agresilnímu prostředí pH zajišťuje nejlépe gabion ve variantě GALFAN.

Jaký typ horniny (kamene) se doporučuje pro gabiony?

Gabionovou výplň by měla tvořit tvrdá hornina, odolná vůči mrazu a erozi. Nedoporučují se horniny které v důsledku povětrnostních vlivů zvětrávají a mění svou strukturu ( břidlice, pískovec, vápenec). Ideální velikost výplňového kamene je 4-8 cm. Pro snažší práci je vhodné použití odsekového kamene s několika rovnými plochami, které se pak dobře ukládají do gabionového koše. Zaoblené tvary kamenů znesnadňují montáž a celkově nezajišťujípožadovanou stabilitu gabionové stavby.

Výjimku pak tvoří použití gabionu v zahradní architektuře, kde z hlediska požadované kompozice může být k výplni použit různý materiál - pálené cihly a bloky, dřevo, gabiony bez výplně s vsazenou vegetací, okrasné kameny a valouny a pod.

Kde se používají gabiony a gabionové zdi?

Využití gabinových konstrukcí je velmi široké a mohou být použity různými způsoby. Hlavní využití je asanace a zajištění svahů proti erozi nebo nežádoucímu sesuvu svahu, zpevnění břehů a dna vodních toků a kanálů proti vymílání proudnou vodou. Používají se jako akustické překážky, architektonické obklady budov a mnoho dalších staveb a konstrukcí které vyžadují robustní, flexibilní a odolný materiál s dlouhodobou životností.